Izvještaj sa međunarodnog matematičkog natjecanja "Klokan bez granica" 2014. godine
Autor: Boris Srećković, 10. 4. 2014.

Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica" tradicionalno se nastavlja s održavanjem i ove školske godine u našem Učilištu! Učenici Ugostiteljsko-turističkog učilišta imali su priliku treći put prijaviti se na natjecanje i iskušati svoja znanja i natjecateljski duh vezane za zadatke zabavne matematike.

„Klokan bez granica“ je međunarodno matematičko natjecanje bez selekcije, eliminacije i finala na kojem se pojavljuju zadaci zabavnog i logičnog karaktera. Natjecanje se plaća 15 kuna po učeniku. Učenici srednjih škola natječu se u tri kategorije (Cadets - 8. razred OŠ i 1. razred SŠ, Juniors – 2. i 3. razredi SŠ i Students – 4. razred SŠ). Ove godine je šesnaesti (16.) "Matematički klokan" po redu. Svaka škola sudionica organizira natjecanje za svoje učenike u svojoj školi te povjerenik natjecanja šalje odgovore testa na ocjenjivanje organizatoru, Hrvatskom matematičkom društvu.

Natjecanje se održalo 27. ožujka 2014., u četvrtak, u 12:20, u predavaonici 006.

Prijavilo se dvadeset i osam (28) učenika. Po kategorijama je to izgledalo ovako: 9 učenika 1. razreda, 16 učenika 2. i 3. razreda te 3 učenika 4. razreda.

Od prijavljenih učenika, natjecanju je pristupilo dvadeset i dvoje (22) učenika. Budući da šestero učenika nije pristupilo odlučili smo pitati učenike koje smo zatekli na hodniku da nam se pridruže. Odazvalo se još dvoje (2) učenika. Što znači da se dvadeset i četvero (24) učenika natjecalo.

Nakon prozivke prisutnih te razmještaja učenika na njihova mjesta, podijeljeni su testovi „Matematički klokan“ po kategorijama. Učenike je na njihovim mjestima dočekala tortica, kemijska olovka te kalendarić za sljedeću školsku godinu. Učenici su počeli s rješavanjem testa u 12:30, a završili su u 13:45, kako je i predviđeno uputama organizatora.

Učenici su bili strpljivi i korektni. Mozgali su, neki su se trudili više, neki manje, neki se nisu mogli suzdržati od smijeha koliko su zadaci bili smiješni… Uglavnom, natjecanje je prošlo u najboljem redu.  J

Papiri s odgovorima natjecatelja, poslani su Hrvatskom matematičkom društvu (HMD) na ocjenjivanje već sljedećeg dana, 28. ožujka 2014. Rezultati natjecanja će biti objavljeni 24. svibnja 2014., na mrežnoj stranici HMD-a, www.matematika.hr/index.php/klokan/2014/.

Deset posto (10%) najboljih iz svake škole će dobiti dodatnu nagradu. Nagrade će biti dodijeljene početkom lipnja ove školske godine.

Učenici će još biti nagrađeni ocjenom odličan (5) iz samostalnog rada iz predmeta Gospodarska matematika ukoliko zadovolje dogovoreni rezultat.

Nadam se da će i sljedećih godina biti sličan odaziv za spomenuto natjecanje te nastaviti tradiciju naše škole na ovom natjecanju.

Posebno hvala svim učenicima koji su se odazvali, kolegicama Kranjčec i Trošelj, kolegi Mlincu te ravnatelju i ostalim kolegama u zbornici i izvan nje koji su podržali natjecanje.

P.s. mali podsjetnik na našu Facebook stranicu podrške: UTUovci&Klokan

Povjerenik natjecanja: