« Ožujak 2024 »

Budi svoj!
Autor: Tatjana Povalec, 2. 4. 2021.

Danas ću pisati o tome zašto je bitno biti svoj i zašto uvijek moraš biti svoj, čak i onda kada nitko to ne prihvaća.

Danas se mnogo ljudi pretvara da su ono što nisu kako bi se uklopili u grupu nekih prijatelja. S vremenom počinju raditi stvari koje im se uopće ne sviđaju i počnu gubiti sebe, postaju ljudi koji sebe ne prepoznaju. Ljudi koji uspiju ostati svoji možda nemaju mnogo prijatelja, ali bitno je da su ostali svoji. Ono malo prijatelja što imaju, vole ih zbog toga što su to oni, a ne zbog nekog desetog razloga.

Nedavno sam čula priču o tome kako je neki učitelj pokazao svojim učenicima sto dolara i pitao ih koliko ta novčanica vrijedi. Oni su mu rekli da vrijedi sto dolara. Učitelj je zgužvao novčanicu i ponovno ih pitao koliko sad vrijedi. Naravno, oni su mu odgovorili da vrijedi sto dolara. Učitelj je zatim novčanicu bacio na pod i gazio je te ponovio pitanje. Učenici su mu odgovorili da vrijedi isto. Zatim im je učitelj rekao da on ne može napraviti ništa kako bi promijenio vrijednost sto dolara. Naravno, može ih spaliti i novac bi izgubio svoju vrijednost, ali poanta priče je da ako si svoj, ljudi te mogu gaziti i govoriti ružne riječi, ali još ti ljudi mogu biti svoji i vrijedili bi isto koliko i prije. Istina, ne smiješ dopustiti ljudima da te spale i da izgubiš tu vrijednost koju si imao kad si bio svoj. Nema potrebe za mijenjanjem karaktera, vrijediš mnogo više kada si svoj, a ne kada pokušaš biti nešto što nisi. Isto tako sto dolara ne može biti dvjesto dolara jer su sto dolara, ali također vrijede mnogo.

Uvijek treba biti svoj i ne dopustiti da te netko promijeni. Pravi prijatelji dođu s vremenom i to prijatelji koji će te voljeti zbog toga što si to ti.

Ema Polanec, 2.h