« Ožujak 2024 »

SUDJELOVANJE UČENICA I UČENIKA NA EUROPSKOM SUSRETU MLADIH ''WHAT IS COOKING?'' U POLJSKOJ
Autor: Ivan Sesar, 10. 12. 2019.

Dvanaest učenica i učenika Ugostiteljsko-turističkog učilišta sudjelovalo je na četverodnevnom međunarodnom susretu mladih ''What is cooking?'' u Poljskoj. Od 25.11. do 28.11.2019. godine učenice i učenici iz Hrvatske susreli su se sa svojim vršnjakinjama i vršnjacima iz Poljske i Njemačke kako bi razvili i usavršili strukovna znanja, vještine i kompetencije.

Pogledajte slike, pročitajte što su tamo radili i kakvi su dojmovi u nastavku.

Učenice i učenici su sudjelovali u brojnim integracijskim radionicama povezivanja i upoznavanja svojih europskih kolegica i kolega. Pod vodstvom nastavnika mentora Mladena Marušića i stručne učiteljice Nade Ivanjko sudjelovali su u tri radionice kuhanja, te su zajednički pripremili večere i ručak za sve sudionike projekta. Pripravili su raznolika jela od mesa i povrća, te menije za vegetarijance. Osim priprave objeda, učenice i učenici su posebnu pažnju posvetili održavanju kuhinje i prostora za jelo čistim i urednim.

Trećeg dana projekta, učenice i učenici su posjetili poljski grad Wroclaw. Vrijeme su popunili razgledavanjem jezgre grada, ali i posjetom udruge EkoCentrum Wroclaw gdje su im voditelji udruge priredili radionicu priprave veganske hrane i objasnili posebnosti veganske prehrane. Na radionici su učenice i učenici izradili mnoštvo zanimljivih jela od sezonskog povrća i puding od bijele repe i kruške.

Osim usavršavanja svojih strukovnih znanja, vještina i kompetencija, učenice i učenici Učilišta kroz jezične i slobodne sportske i zabavne aktivnosti su se povezali sa svojim europskim vršnjakinjama i vršnjacima, te su u druženju i komunikaciji pokazali istinske europske vrijednosti prihvaćanja različitosti i međusobnog poštovanja.

Izjave učenica i učenika o projektu ''What is cooking?'':

T.M. : Na projektu sam se jako dobro proveo, upoznao sam nove ljude iz svoje škole, naučio sam neke riječi iz poljskog i njemačkog jezika, isto tako sam naučio neke nove stvari koje se tiču moje struke. Ovaj projekt ću dugo pamtiti po ljudima koji su ga ispunili jer da njih nije bilo ne bi bilo ni projekta.

E.P.: Jako mi je drago da sam dobila priliku ići na projekt jer sam uspjela raditi u multinacionalnim grupama i učiti od drugih. Provela sam se jako lijepo i bolje sam upoznala ljude iz moje škole. Ta sjećanja ću uvijek nositi sa sobom i nadam se da ću opet imati priliku ići na ovakav projekt.

Slike pogledajte u GALERIJI.