preskoči na sadržaj

Ugostiteljsko-turističko učilište Zagreb

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Samovrednovanje
Anketa
Bolje učimo na:



Forum
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježavanje svjetskog dana mentalnog zdravlja
Autor: Mladen Smodlaka, 10. 10. 2023.

Danas je 10.10., dan kada se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja. Svakim danom smo sve svjesniji važnosti mentalnog zdravlja kao dijela šireg spektra ljudskih prava, što se ogleda u inkluzivnijim zakonima i politikama širom svijeta.

Obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja je prilika za edukaciju, koja je ključna u osnaživanju pojedinaca da prepoznaju znakove i simptome mentalnih izazova.

Svjetski dan mentalnog zdravlja podsjeća nas na ključnu ulogu koju mentalno zdravlje igra u našim životima i društvu kao cjelini. Zajedno možemo raditi na stvaranju svijeta u kojem se mentalno zdravlje cijeni, štiti i promiče.

Svjetski dan mentalnog zdravlja je prilika za razgovor o mentalnom zdravlju općenito, kako bismo unaprijedili znanje, podigli svijest i pokrenuli akcije diljem svijeta koje promoviraju i štite mentalno zdravlje kao univerzalno ljudsko pravo svih ljudi.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je za obilježavanje 10. listopada ove godine odabrala slogan „Naš um naša prava“.

Biti mentalno zdrav znači imati sposobnost uspješnoga djelovanja, što znači biti produktivan u aktivnostima, imati ispunjene odnose s ljudima, suočavati se s problemima i biti spreman na promjenu.

Djeca i mladi tijekom odrastanja i sazrijevanja uče kako se koristiti svojim sposobnostima da bi uspješno rješavali životne izazove.

Narušeno mentalno zdravlje i mentalni poremećaji u dječjoj dobi i suočavanje s mentalnim problemima tijekom adolescencije rizični su čimbenici za probleme mentalnog zdravlja i lošiju kvalitetu života te ostvarivanje osobnih potencijala u kasnijoj dobi.

 

Pod mentalnim zdravljem djece i adolescenata podrazumijeva se njihovo skladno funkcioniranje u obitelji, školi, s vršnjacima, u zajednici, a preduvjet dobroga mentalnog zdravlja djece i adolescenata je usklađen intelektualni, emocionalni, socijalni i zdravstveni razvoj.

Kvaliteta mentalnoga zdravlja ovisi o jedinstvenoj i dinamičnoj kombinaciji osobnih rizičnih i zaštitnih čimbenika u raznim okolnostima. Zato je svatko jedinstven, izniman i neponovljiv.

Dragi roditelji i skrbnici, svi možemo biti ranjivi i osjetljivi na promjene naših životnih okolnosti.

Teški događaji, veliki neuspjesi, razočaranja ili gubici mogu nas izbaciti iz ravnoteže. Sjetimo se da uvijek ima rješenje i da uvijek ima netko tko vama i vašoj djeci može pomoći. Surađujte s nama, obratite nam se, pitajte, rado ćemo vam pomoći ili zajednički potražiti načine da vama i vašoj djeci pomognemo.

Srdačno Vas pozdravljam i očekujem,

Vaša pedagogica

Sanja Sever Carnevali, prof.

 

 

 

 


 






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju