Posjet Hrvatskom školskom muzeju – Svjedočenje hibakuše, gospodina Takashija Teramota koji je preživio posljedice atomske bombe
Autor: Boris Srećković, 22. 10. 2013.

Povijesna grupa Ugostiteljsko-turističkog učilišta 05. listopada 2013. godine posjetila je Hrvatski školski muzej. Učenici i njihove nastavnice u pratnji, Ida Ljubić, nastavnica povijesti i Tatjana Povalec, nastavnica hrvatskog jezika i književnosti, prisustvovali su svjedočenju hibakuše – gospodina Takashija Teramota koji je preživio posljedice atomske bombe. Gospodin Teramoto je publici ispričao svoj potresan životni put od dana kada je kao desetogodišnjak preživio atomski napad na Hirošimu, te je uz pomoć prezentacije umjetničkih uradaka japanskih srednjoškolaca prikazao devastirajuće posljedice uporabe atomskog oružja. Učenici su ovo jedinstveno svjedočenje popratili sa velikim zanimanjem, a u Hrvatskom školskom muzeju pogledali su i izložbu postera o posljedicama pada atomskih bombi. Svoje dojmove i usvojene sadržaje prezentirali su na plakatima i referatima iz kojih vam citiramo njihovu poruku mira:

''Mislim da je gospodin Takashi doista hrabar, jer je u ratu izgubio majku, prijatelje i susjede koje je poznavao oduvijek, a onda je sve to nestalo u jednome danu.'' (Zlata Gagro, 2j razred)

''Dok je gospodin Takashi iznosio svoju životnu priču, svi smo ga pažljivo i sa suosjećanjem slušali. Iskreno mogu reći da me je njegovo svjedočanstvo jako pogodilo i ne bih želio da se ovakva katastrofa više ikome dogodi.'' (Jure Gagro, 2j razred)

''Svi koji su preživjeli napad atomskom bombom danas se nazivaju hibakuše. Iako je mnoge Japance atomska bomba ozračila, ispunila tugom, a često i sramom, mnogi od njih angažirali su se ispričati što im se dogodilo. Njihovo svjedočanstvo je bolni zalog trajnome miru. Tako je i nama gospodin Termoto ispričao svoju životnu priču.'' (Suzana Brtan, 2j razred)

Ida Ljubić, prof. povijesti

Posjet Hrvatskom školskom muzeju možete pogledati u fotogaleriji