Tri miša
Autor: Tatjana Povalec, 7. 12. 2022.

Jednom davno bila su tri miša. Zvala su se Bob, Žac i Lupko. Ta tri miša živjela su u potkrovlju jedne stare kućice s mamom Jadrankom. Vlasnica kuće bila je jedna starica koja nije podnosila miševe.

Jednoga dana Jadranka se spustila iz potkrovlja u kuhinju kako bi našla nešto čime bi nahranila djecu. Na kuhinjskom podu pronašla je malo sira koji je ispao starici iz sendviča. Jadranka je bila zgrabila sir i odvukla ga do potkrovlja. Djeca su se obradovala i zajedno večerala. Uskoro je Jadranki postalo loše pa su djeca morala pronaći nešto za jelo. Spustila su se do kuhinje, ali nisu znala da je starica nabavila mačka Toma. Bob je pronašao malo kruha pa su mu Žac i Lupko pomogli prenijeti ga do potkrovlja. Tom ih je napao i pojeo Boba u jednom zalogaju. Oblizao je svoje brkove i otišao spavati. Žac i Lupko otišli su po mamu. Mama je znala da će se to jednoga dana dogoditi pa je imala spreman plan. Otišla je po nož i razrezala Tomi trbuh i izvadila Boba. Bob je bio presretan što ih vidi. Napunili su Toma pijeskom i zašili ga. Miševi su iskopali rupu u zemlji i ubacili tamo Toma. Kada se Tom probudio, nije se mogao popeti jer je bio pretežak i umro je od gladi.

U međuvremenu, bakica se razboljela i bila je premještena u bolnicu. Miševi su tako živjeli sretno do kraja života.

Jan Filipaj Đidara, 1.i