Datum objave: 20. ožujka 2024.
Kategorija: Vijesti

Dani Frankofonije u našoj školi

Ožujak je mjesec u kojem se tradicionalno obilježava učenje i uporaba francuskog jezika u svijetu, pa tako i u našoj školi. Ove godine proslavili smo ga uz slavnu slasticu Paris-Brest za koju se kaže da ju je davne 1910. godine osmislio slastičar Louis Durand iz Maisons-Laffitte-a, kako bi odao počast biciklističkoj utrci na relaciji Pariz-Brest-Pariz dugoj 1200km i njezinim sudionicima. Utrka je osnovana daleke 1891.godine, a održava se do današnjih dana u mjesecu kolovozu. Upravo ovom slasticom htjeli smo nagovijestiti nadolazeće Olimpijske igre 2024. u Parizu.

Slasticu koja oblikom podsjeća na kotač bicikla, a glavni sastojci su joj pâte à chou (prženo tijesto) i krema s pralinama, izradili su učenici 2.s razreda skupa sa svojim mentoricama, nastavnicama slastičarstva Zdenkom Buljan i francuskog jezika Sonjom Tomulić, po originalnoj francuskoj recepturi. Prigodni plakat je izradila učenica Laura Marković iz 2.a razreda.